Nawigacja GPS nie tylko dla ludzi

Nawigacja GPS jest obecnie stosowana przy obrączkowaniu walijskich ptaków morskich. Jak pisze WalesOnline.co.uk, w ramach dużego projektu obrączkowania ptaków przeprowadzanego przez oddział Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Cymru (RSPB – Royal Society for the Protection of Birds) badacze usiłują wyjaśnić zachowanie ptaków korzystając ze znaczników wyposażonych w nawigację GPS śledzących ich pozycję w odstępach dwóch minut. Celem badania jest zrozumienie przyczyny, dla której walijska populacja rissy i alki zwyczajnej pozostaje wciąż tak pokaźna na skalę światową, podczas gdy liczba tych ptaków w innych częściach Wielkiej Brytanii dramatycznie zmalała.

Jak dotąd, wyniki badań sugerują, że walijskie ptaki morskie bardziej efektywnie oszczędzają swoją energię dryfując wraz z silnymi prądami. John Clark, specjalista ds. polityki morskiej w RSPB Cymru powiedział WalesOnline.co.uk: „Badanie to ujawniło dodatkowe dowody na zachowania ptaków morskich związane ze zdobywaniem pokarmu. [Technologia nawigacji GPS] bardzo pomogła nam ustalić konkretne lokalizacje żerowisk tych populacji, dzięki czemu możemy dopilnować, aby żadne przyszłe przedsięwzięcia … nie wpływały negatywnie na te kluczowe tereny.”

Nawigacja satelitarna i nawigacja GPS jest coraz częściej stosowana przez naukowców w celu wyjaśniania i monitorowania zachowań zwierząt, a w szczególności w przypadku gatunków zagrożonych, takich jak np. niedźwiedzie polarne. Istnieje wiele sposobów przymocowania urządzenia GPS do zwierzęcia w zależności od jego wielkości, typu siedliska oraz zachowań.

Obrączkowanie wokół szyi lub dolnej kończyny stosuje się u dużych ssaków, jak np. ssaków naczelnych, żbików i niedźwiedzi. U zwierząt, których szyja jest szersza niż głowa (np. u świni), lepiej sprawdza się mocowanie na uprzęży. Jest tak też w przypadku długoszyich ptaków, jak np. gęsi, co zapobiega przypadkowemu usunięciu urządzenia monitorującego.

Ostatnim sposobem mocowania urządzenia monitorującego wykorzystanym właśnie w projekcie walijskich ptaków przez RSPB Cymru to metoda bezpośrednia. Urządzenie GPS musi być lekkie i wytrzymałe i jest mocowane lub przyklejane do skrzydeł. Metoda bezpośrednia przydaje się w przypadku ssaków morskich i większości ptaków. Obecnie jest też opracowywana zupełnie metoda przeznaczona dla potężnych i ciężkich zwierząt, takich jak nosorożce. W tym przypadku urządzenie GPS może zostać „zaimplantowane” w zwierzęciu, na przykład przez wywiercenie małego otworu w ich rogu. Podobnie do innych metod, jest to dla zwierząt bezbolesne i nie zakłóca ich codziennej aktywności.

Tak oto nawigacja GPS przydaje się nie tylko ludziom. Tani nawigator satelitarny pozwala nam łatwo przemieścić się z punktu A do punktu B, lecz ukryta w nim technologia ma wiele różnych zastosowań. Jedno z nich, być może to najważniejsze, to poznawanie i zrozumienie naszego środowiska oraz jego ochrona.

 

 

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz