Jeśli zdecydujemy się na latającego pupila, potrzebna nam będzie klatka dla ptaków. Należy oczywiście ją dobrać pod względem wielkości i gatunku ptaka, który przede wszystkim musi mieć możliwość swobodnego rozprostowania skrzydełek i przemieszczania się w niej. Dla jednej pary klatka powinna być już stosunkowo większa. Jeśli hodowla ma obejmować większą ilość ptaków w grę wchodzi już jedynie woliera.
Aby ptak mógł bez problemu poruszać się w klatce niezbędne będą żerdki. Najlepiej naturalne drewniane pokryte korą. W celu ich zamocowania pomiędzy prętami klatki trzeba na końcach naciąć nożem płytkie rowki. Należy pamiętać, aby umieścić żerdki w odpowiedniej odległości od siebie oraz tak, by ptak nie mógł ogonem sięgać podłogi ani ścian klatki. Niezbyt odpowiednie są żerdki plastikowe, gdyż są częstą przyczyną schorzeń łapek oraz deformują pazurki.
Klatka dla ptaków musi oczywiście być wyposażona w poidełko i karmnik. Należy je umieścić w łatwo dostępnym miejscu oraz przede wszystkim niezbyt nisko klatki, gdyż wówczas szybko zostaną zanieczyszczone ptasimi odchodami. Karmnik najlepiej umieścić tuż przy żerdkach, aby ptak mógł swobodnie z niego korzystać nie wchodząc do jego środka. Dla mniejszych ptaków można użyć plastikowego naczynka na pokarm, dla większych już jednak lepsze będą metalowe. Papugi o silnych dziobach jak np. ara, kakadu, żako mają tendencje do niszczenia urządzeń klatki, lub wywracania naczyń z wodą czy pokarmem. Należy także pamiętać o odpowiednim mocnym przymocowaniu karmidełek.
Niektóre ptaki (jak np. kanarki) mają tendencje do rozrzucania pokarmu podczas jedzenia, poszukując swoich smakołyków, a mniej smakowite ziarna rozrzucają na sporą odległość. Inne ptaki natomiast (jak np. gwarki) uwielbiają kąpiele, dlatego mają tendencje do rozchlapywania wody z poidełka. Rozrzucaniu pokarmu i zbytniemu chlapaniu wodą można zapobiec poprzez wplecenie pomiędzy pręty klatki kawałków plastiku. Natomiast dno klatki powinno być wyłożone papierem (białym lub szarym i koniecznie gładkim), można także użyć specjalnego piasku.
Najlepszym jednak rozwiązaniem są automatyczne poidełka i karmniki, które umieszcza się na zewnątrz klatki, a sam pojemniczek z pokarmem, z którego korzysta ptak, znajduje się między prętami wewnątrz klatki. Umożliwia to swobodne uzupełnianie pokarmu oraz wody, bez potrzeby niepokojenia pupila. Należy oczywiście pamiętać o częstym czyszczeniu zarówno karmników jak i przede wszystkim poidełek. Mimo, iż często są wykonane z zielonego szkła (co zapobiega rozwojowi glonów) to w starej, zanieczyszczonej wodzie gromadzi się wiele bakterii.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Wolfik
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz